27/01/2022
Augustinus Fonden har i 2021 uddelt 399 mio. kr. Særligt på kunst- og kulturområdet og inden for forskning er fondens uddelinger steget.
Med 285 mio. kr. til museer og udstillinger, kunst, musik, dans og dramatik har der været stor aktivitet blandt visionære og idérige aktører over hele landet – med ambitioner om at skabe stærke kunst- og kulturoplevelser, der når ud til et bredt publikum. På kunst- og kulturområdet er fondens uddelinger steget med 43 mio. kr. i 2021.
En ny indsats for Forskning i Kulturarv i 2021 har løftet fondens uddelinger inden for Viden & Uddannelse med 30 mio. kr.
Dyk ned i den mere end 60 sider lange oversigt med en komplet liste over de 1.235 projekter, som har fået støtte fra fonden i 2021:
Her kan du se eksempler på:
Klik her for at se udviklingen i fondens uddelinger fra 2017 og frem til 2021
Få et overblik over fordelingen af uddelingerne i 2021 her
Fotos fra: Det Fynske Kunstakademi (Malle Madsen), Kammerballetten (Tom McKenzie), Noémie Viaud, Bobbi Lo (Alexandra Bergman), Børsen, Nationalmuseet (Büro Jantzen), Gustav Piekut (Klaus Kehlet), Ung Nordisk Musik, DIME (Allan Faurskov), STORM, Gyldendal, Rosenborg Slot (Thomas Rahbek), Art Week 2021 (Christian Brems), København Danser (Tom McKenzie), Foreningen til Støtte for Mødre og Børn (Julie Maria Johnsen).