Den Fynske Landsby styrker fokus på cirkulær levevis og fællesskaber
- Publiceringsdato28. jun. 2026

Omdannelse af Den Fynske Landsby til museum for bæredygtighed, cirkulær levevis og fællesskab.
Frilandsmuseet Den Fynske Landsby står over for de største forandringer siden museet åbnede i 1946. Med et nyt stort projekt vil museet formidle bæredygtighed til store og små gæster og give inspiration til håb og handlekraft. Projektet rummer bl.a. nyskabende formidling, et grønt madhus, en oplevelsesplads og nye faciliteter, som giver mulighed for publikumsinddragelse. Frem mod 2029 vil Den Fynske Landsby realisere et projekt, der bruger inspiration fra fortidens livssyn, viden og kunnen.
Nogle få projekter skiller sig ud og rummer en særlig værdi. For Museum Odense er det hjerteblod at spille en rolle som et sted, hvor håb og fremtidstro kan blomstre, og hvor gæsterne kan gå derfra med inspiration og handlekraft til at skabe en mere bæredygtig fremtid. Den Fynske Landsbys forandring har vidtrækkende perspektiver for museet og for Odense by – og for os alle sammen, for vi har om noget brug for håb, handlekraft og fællesskab for at besejre udfordringerne.
Siden 2023 har publikum allerede på forskellige måder kunnet opleve Den Fynske Landsbys nye rolle. Gæsterne har kunnet møde nye udstillinger og anderledes formidlingsoplevelser, der giver indsigt i fortiden og gode oplevelser samtidig med, at de skaber refleksion over vores nutid. Nye, banebrydende undervisningsforløb har bidraget til at give børn og unge håb og har trænet deres evner til forestillinger om en bæredygtig fremtid med rod i historien.
Vi glæder os virkelig meget over den tillid, fondene og Odense Kommune har vist museet. Vi har nu gennem tre år arbejdet med at bruge fortidens viden og kunnen som inspiration til en mere bæredygtig fremtid. Når projektet er gennemført, vil Den Fynske Landsby være i stand til at spille en endnu større rolle for endnu flere mennesker gennem vedkommende formidling, aktiv deltagelse og tro på en bæredygtig fremtid.
Projektet støttes med samlet 50 mio. kr. fra Nordea-fonden, Augustinus Fonden, Aage og Johanne Louis Hansens Fond og Odense Kommune.
Delprojekterne, der vil stå klar i løbet af de kommende år:


