Den Hirschsprungske Samling og Ordrupgaard samarbejder om udstillingsprojekt
- StøtteområdeKunst & Kultur
- FokusområdeMuseer og kulturarv
- Bevilling1,25 mio. kr.
- År2025

Planterne bringer verden til vindueskarmen og skaber samarbejde mellem danske statsmuseer
Den forskningsbaserede udstilling Plantefeber. Verden i vindueskarmen er blevet skabt i et ambitiøst samarbejde mellem Ordrupgaard, Den Hirschsprungske Samling og Aarhus Universitet.
Plantefeber er resultatet af et tæt samarbejde mellem de to statslige museer, der gennem samtidige udstillinger giver forskellige indblik i den plantefascination, som prægede 1800-tallets danske samfund, hvor eksotiske planter blev eftertragtede samlerobjekter og statussymboler. Begge museer viser udstillingen parallelt og lader publikum udforske stueplanters kunst- og kulturhistorie med nye perspektiver på, hvordan eksotiske planter i 1800-tallet fandt vej ind i danske hjem.
De to museers samlinger rummer et væld af værker, hvor stueplanter figurerer, og udstillingen kombinerer både egne værker og indlån. Dette emne er ikke tidligere blevet udforsket i dansk kunsthistorie, men stueplanterne åbner for vigtige fortællinger om blandt andet planteflytninger, kolonialisme, miljøkrise, køn og klasse.
Samarbejde og forskning
Udstillingen er en integreret del af forskningsprojektet Skjulte plantehistorier på Aarhus Universitet, støttet af Velux Fonden. Siden 2023 har projektet samlet danske og internationale forskere for at afdække maleriernes skjulte plantehistorier.
Udstillingen tager udgangspunkt i denne forskning og præsenterer værker fra 1800 til 1920, sat i dialog med samtidskunst. Den ledsages desuden af et rigt debatprogram, podcast, skriveworkshops for publikum og et illustreret katalog på både dansk og engelsk.

Axel Helsted, Et hyggeligt hjørne, 1883. Ejer ubekendt. Foto: Ordrupgaard.
Bæredygtighed tænkt ind i udstillingsproduktionen og -formidlingen
Udstillingerne på begge museer er skabt ud fra en målsætning om at mindske klimaftrykket.
Transporten af værker er begrænset mest muligt; der lånes primært fra danske udlånere, og transporter i udlandet koordineres, så værkerne kan sendes samlet. Derudover genbruges udstillingselementer fra tidligere udstillinger i videst muligt omfang, så nyfremstilling kun foretages, hvor det er nødvendigt.
Alt forskningsarbejde til udstillingerne er udført i fællesskab mellem de to museer, hvilket betyder, at forskningen har kunnet danne grundlag for udstillinger både på Ordrupgaard og Den Hirschsprungske Samling. Igennem et tilhørende arrangements- og debatprogram vil udstillingerne desuden være med til at skabe opmærksomhed og samtale om den grønne omstilling og bæredygtighedskrisen.